1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

indexleme Nedir? Kısa Ve Öz Anlatım

Gönderilme zamanı: Cum Eki 26, 2018 9:36 pm
gönderen D8-kgt
indexleme, Arama motorlarının web sitelerindeki içerikleri, kendi içerisinde kaydedip barındırması demektir.
Bunu bir örnek ile anlatacak olursak, Örneğin youtube.com sitesine bir video yüklediniz, bu videonun google arama motorunda indexlenmezse yani yüklediğiniz videonun adresi (link-url) si kaydedilmezse, bu videoyu google arama motorundan aradığınızda bu videoyu bulamazsınız.Eğer bu video google arama motorunda indexlenirse yani google tarafından kaydedilirse, bu videoyu her kullanıcı videonun ismini yazıp google arama motorundan bulabilir ve böylelikle yüklediğiniz videonun izlenme sayısında artışlar başlar.Burada sizlere sadece youtubeyi örnek verdim.

Peki kendimize ait bir web sitemize içerik eklediğimizde bunu nasıl indexleriz?

Kendimize ait bir web sitesine eklediğimiz içerikleri, konuları indexlemenin çok çeşitli yolları vardır.Bunlardan bazıları şöyledir.

-Site haritası ile indexleme
-Pingleme yaparak indexleme
-Manuel olarak webmastet tools araçlarından indexleme
-Ziyaretçi çekerek indexleme

-Sosyal medyada içeriği paylaşarak indexleme

Bunların içinde en etkili olan yöntem birinci öncelik şudur.

Bir web sitesi için, site haritası (sitemap) olmazsa olmaz en etkili yöntemlerden birisidir.Site haritası (sitemap) kullanan web siteler daha kısa zamnda arama motorlarında indexlenir, kaydedilir.

Eğer web sitenizde site haritası (sitemap) yoksa kesinlikle ilk önce yapmanız gerek bir site haritası oluşturmaktır.

Bu konuda, aklınızda soru işaretleri kaldıysa konu altında yorum ile aklınızdaki soru işaretlerini paylaşabilirsiniz, böylelikle daha net cevaplar alabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.